Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák
Levegőtisztaság-védelem, emisszió mérés

Levegőtisztaság-védelem, emisszió mérés

Védjegy:
  • Levegőtisztaság-védelmi jelentés (LAL, LM)
  • Pontforrás üzemeltetési engedély
  • Akkreditált emisszió mérés
Cikkszám: levegotisztasag-vedelem

Leírás és Paraméterek

Légszennyező pontforrás és diffúz forrás engedélyeztetése, bejelentése

Légszennyező pontforrás és diffúz légszennyező forrás engedélykérelmének összeállítása, LAL és LM bejelentése. Akkreditált emisszió mérés. Megvizsgáljuk, hogy a légszennyező technológia és pontforrás engedély köteles-e, valamint hogy milyen előírásokat kell teljesítenie. Ennek megfelelően összeállítjuk az engedélykérelmet és megtesszük a szükséges környezetvédelmi bejelentést.


Légszennyező pontforrás bejelentése

Mi minősül engedély- és bejelentés köteles légszennyező pontforrásnak?

Néhány gyakori, bejelentés és engedély köteles légszennyező pontforrás:

  • Kazánok, amelyek 140 kW vagy annál nagyobb bemenő hőteljesítménnyel rendelkeznek.
  • Aggregátorok, és gázmotorok, ha a bemenő hőteljesítményük legalább 140 kW (ezeknek a berendezéseknek a bemenő hőteljesítményét a gyári adatlapok általában nem adják meg, ezért azt számítással kell meghatározni.
  • Légszennyező anyagot kibocsátó kürtő (pl. terménytisztító és rosta porleválasztó kürtő, terményszárító kürtő, forgács leválasztó kürtő, autófényező és festőkabin elszívó kürtő).

Néhány jellemző bejelentés és engedély köteles diffúz légszennyező forrás:

  • Szárító, amely burkolatalan vagy zsalus kivitelű
  • Hulladéklerakó, hulladékkezelő telep felülete
  • Szennyvíz vagy iszap tartalmú medence felülete

Légszennyező pontforrás létesítési üzemeltetési engedélye

Mi írja elő a légszennyező pontforrás engedélyeztetését?

A légszennyező pontforrás, diffúz légszennyező forrás létesítése és üzemeltetése környezetvédelmi engedélyhez kötött. A levegő védelmének általános szabályait, valamint a légszennyező forrásokra vonatkozó alapvető előírásokat a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet írja elő. A légszennyező pontforrás, diffúz légszennyező forrás létesítési és üzemeltetési engedély iránti kérelmével szembeni követelményeket a rendelet 5. melléklete részletezi.

  • Elkészítjük a légszennyező pontforrás létesítése iránti kérelmet
  • Elkészítjük a légszennyező pontforrás üzemeletetése iránti kérelmet

Az engedélykérelem összeállítása komoly szakmai feladat, a technológiai adatok helyes meghatározása befolyásolhatja a légszennyező technológia besorolását, valamint a környezetvédelmi hatóság által előírt határértékeket. Az engedély tartalmazza a működési feltételeket, a légszennyező pontforrás vagy diffúz forrás műszaki paramétereit, a kibocsátási határértékeket, a szükséges emisszió mérés gyakoriságát és az engedély érvényességét. A környezetvédelmi működési engedély alap esetben 5 évre szól, ezután felülvizsgálati dokumentáció benyújtása szükséges.

Figyelem! Levegőtisztaság-védelmi létesítési és üzemeltetési engedély iránti kérelmet csak levegőtisztaság-védelmi szakértői jogosultsággal rendelkező szakember készíthet!


Légszennyező pontforrás akkreditált emisszió mérése - légszennyező anyag kibocsájtásmérés

Mikor szükséges a légszennyező pontforrás akkreditált emisszió mérése?

A pontforrás emisszió mérés szükségességét a levegőterheltségi szint és a helyhez kötött légszennyező források kibocsátásának vizsgálatával, ellenőrzésével, értékelésével kapcsolatos szabályokról szóló 6/2011. (I. 14.) VM rendelet írja elő. Alapszabály, hogy a légszennyező anyag kibocsátás meghatározása -amennyiben az lehetséges- mindig akkreditált emisszió mérés alapján történjen. Az emisszió mérés eredményeit szakértői véleményben adjuk át, amely a mérési adatokon kívül azt is tartalmazza, hogy a vizsgált légszennyező anyagok kibocsájtása meghaladja e a jogszabályban meghatározott határértékeket.

  • Elkészítjük a légszennyező pontforrás akkreditált emisszió mérését
  • Az emisszió mérés eredményeit szakértői véleményben adjuk át

Mi írja elő az emisszió mérés gyakoriságát?

Az emisszió mérés gyakoriságát a jogszabály, illetve a környezetvédelmi hatóság határozza meg. A legtöbb légszennyező pontforrás esetében az akkreditált emisszió mérés 5 évente szükséges, azonban például a gázmotorok esetén ez az idő csak egy év.


Levegőtisztaság-védelmi adatszolgáltatás - LAL és LM bejelentés

A levegőtisztaság-védelmi bejelentésekről a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet rendelkezik. A bejelentési kötelezettség gyakorlatilag minden, a rendelet hatálya alá tartozó légszennyező forrásra vonatkozik.

Levegőtisztaság-védelmi adatszolgáltatás - LAL bejelentés

Új légszennyező pontforrás és diffúz forrás esetén un. levegőtisztaság-védelmi adatszolgáltatás, röviden LAL alapbejelentés benyújtása szükséges. Új technológia esetén ez többnyire az üzemeltetési engedély iránti kérelemmel egy időben kerül benyújtásra. Amennyiben a technológiában, vagy a kibocsátásokban változás áll be -például emisszió mérés után- LAL változásbejelentés benyújtása szükséges.

  • Elkészítjük a légszennyező pontforrás LAL alapbejelentését
  • Változás esetén  -emisszió mérés után- elkészítjük a pontforrás LAL változásjelentést

Légszennyezés mértéke éves bejelentés - LM bejelentés

A fenti kormányrendelet a légszennyezés mértéke éves bejelentés, röviden LM bejelentés elkészítését is előírja. A légszennyező technológia és pontforrás tényleges paramétereit tartalmazó LM bejelentés beküldési határideje a tárgyévet követő év március 31.

  • Elkészítjük a légszennyező forrás LM bejelentését

A légszennyező technológia működéséről üzemnaplót kell vezetni

A 6/2011. (I. 14.) VM rendelet előírásai szerint nem csak az emisszió mérés kötelező, hanem üzemnapló vezetése is a légszennyező technológiákról és a hozzá tartozó pontforrásokról.

  • Elkészítjük a légszennyező technológia és pontforrás üzemnapló mintáját

A levegőtisztaság-védelem fontosabb alapfogalmai

Légszennyező forrás:

Levegőterhelést okozó helyhez kötött, vagy mozgó forrás.

Légszennyező pontforrás:

Az a levegőterhelést okozó forrás, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői méréssel vagy műszaki számítással egyértelműen meghatározhatók.

Diffúz forrás:

Olyan levegőterhelést okozó tevékenység vagy kibocsátó felület, amelynél a légszennyező anyag kibocsátási jellemzői méréssel vagy műszaki számítással egyértelműen nem határozhatók meg.

Emisszió mérés:

A légszennyező forrás légszennyező anyag kibocsátásának meghatározása műszeres méréssel, laboratóriumi körülmények között.

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.