Most akkor tényleg környezetbarát az elektromos fűtés?
Sokszor olvashatunk arról, hogy az elektromos fűtés tiszta, környezetbarát fűtési megoldás. Hasonlóan az egyre inkább elszaporodó elektromos autókhoz, folyamatos vita tárgyát képezi, hogy tényleg így van-e.
Az elektromos fűtés a felhasználás helyén tiszta megoldás
A nagyvárosokban, de a kisebb településeken is egyre nagyobb veszélyt jelent az egészségkárosodáshoz vezető magas levegőterheltségi szint és a szmog. A fűtési megoldásokat összehasonlítva, azt mondhatjuk, hogy a leginkább környezetszennyező a szén- és olajtüzelés (itt ugyanis a szén-dioxid, szén-monoxid, nitrogén-oxidok, kén-oxidok mellett korom- és más szilárd légszennyező anyagok is keletkeznek). A fatüzelés már kevésbé szennyező, mert itt csak nagyon kevés kén-oxid keletkezik. A legkevésbé szennyező tüzelés technológia a gáz-, ezen belül a földgáz tüzelés, melynek során csak vízgőz, nem mérgező szén-dioxid, nitrogén-oxidok és nagyon csekély mennyiségű szén-monoxid keletkezik. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bár a szén-dioxid nem mérgező, hozzájárul az üvegházhatáshoz, így mégis környezeti kockázatot jelent.
Az elektromos fűtés teljesen más jellegű. A villanyradiátor vagy elektromos radiátor a villamos energiát alakítja hővé, ellenállás (fűtőbetét, vagy fűtőszál) segítségével. Ez azt jelenti, hogy semmilyen gáz vagy szennyezőanyag nem kerül a környezetbe! Az elektromos fűtés a felhasználás helyén tehát nem terheli a levegőt, ami nagyon fontos tényező, hiszen nem szennyezi az ember közvetlen életterét és a szén-monoxid mérgezéstől sem kell tartani!
Az elektromos fűtéshez szükséges áramot valamiből elő is kell állítani
Nem kérdés tehát, hogy a felhasználás helyén az elektromos fűtés nem okoz környezetterhelést, ugyanakkor a működéshez szükséges villamos energiát elő is kell állítani. A villamos energia előállítása pedig erőművekben történik. A villanylap.hu cikke szerint, 2016-ban a Magyarországon megtermelt villamos energia 51 %-a származott atomerőműből, 18%-a szénerőműből, 20 %-a pedig földgázból, míg a megújuló energia csak 9,25 %-ban volt jelen. Mivel a villamos energia előállítása nem kis részben fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származik, összegészében az elektromos fűtés is légszennyezéssel jár. Ezen kívül itt van még a meglehetősen nagy hányadot képviselő atomenergia is, ami "tiszta energiának" nevezhető, ugyanakkor, közismertek a veszélyei.
A megújuló energia ma még igencsak kis hányadot képvisel, ugyanakkor örvendetes, hogy a részaránya egyre nő. Bár minden elektromos fűtés hatásfoka közel 100 % azaz az elektromos áram 100%-ban hőenergiává alakul, az összhatásfok a villamos energia termelés és a hálózat veszteségei miatt ennél is sokkal kisebb. Magyarul: egy korszerű földgáz üzemű fűtőkészülék jobb hatásfokkal állít elő hőenergiát földgázból, mint ahogy a földgázból nyert villamosenergiával egy elektromos radiátor. Ugyanakkor a villamos áram csak kb. 38 %-a származik fosszilis energiahordozóból, így az elektromos fűtés a hagyományos fűtésekhez képest összegészében is kisebb levegőterhelést okoz. Az elektromos autók esetében is ugyanez a probléma: a töltéshez szükséges villamos energia előállítása nem 100%-ban megújuló forrásból származik, ráadásul itt még az akkumulátorok és az elektronika környezetterhelő hatásaival is számolni kell. Fontos tudni, hogy a légszennyező anyagok leválasztása ipari méretekben, erőművekben sokkal kontrolláltabban és nagyobb hatékonysággal oldható meg, mint kisüzemi, vagy lakossági környezetben.
Fűtés napelemekkel előállított elektromos árammal - lehetséges ez?
Mint már fent részletesen kifejtésre került a felhasználás helyén semmiféle légszennyezéssel nem kell számolnunk az elektromos fűtés esetén. De ha fosszilis tüzelőanyagok elégetésével működő erőművekből származik az áram, akkor bizony -ha nem is otthon-, de szennyezük a légkört. Ha atomerőműből származik a villamos energia, akkor pedig a fűtőanyag előállítása és a radioaktív hulladékok jelentik a legnagyobb környezeti kockázatot. Szerencsés tehát, ha az elektromos fűtés üzemeltetése során megújuló energiaforrásokra támaszkodunk.
A napenergia teljesen megújuló energia, ráadásul a napelemes rendszerek napjainkban széles körben elérhetővé váltak. Persze azzal mindenki tisztában van, hogy a napelem cellák csak akkor működnek, ha fény éri őket (tehát sötétben nem termelnek áramot). További probléma, hogy a napsütéses órák száma pont télen a legkevesebb, amikor az elektromos radiátorok (vagy más fűtőkészülékeink) a legtöbb áramot igénylik. Erre a problémára találták ki a szaldós elszámolást. Ennek lényege, hogy ha a napelemes rendszer a háztartás igényeinél több villamos áramot termel, akkor a többlet egy oda-vissza mérő órán keresztül a hálózatba kerül. Az oda-vissza mérő óra egyszerre méri a felhasznált és a hálózatba termet áramot. A szaldós elszámolás esetében éves szinten csak a fogyasztott és megtermelt áram közti különbözet után kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy egy jól méretezett napelem rendszer esetében a villanyszámla 0 Ft- is lehet, sőt olyan eset is előfordulhat, hogy a szolgáltatónak kell fizetnie (ez az összeg általában nem túl sok, mert az átvételi ár többnyire kedvezőtlen).
Képes a napelem rendszer egy othhoni elektromos fűtés teljes áramigényét fedezni?
Az elektromos fűtés köztudottan áramigényes, hiszen nem csupán egy tucat LED izzót és néhány időnként üzemelő háztartási gépet kell ellátni árammal, hanem a fűtésért felelős, relatíve nagy teljesítményű, télen tartósan üzemelő elektromos radiátorokat, törölközőszárítókat és más fűtőberendezéseket is. Éppen ezért, nagyon is jogos a fenti kérdés. Szerencsére a válasz igen, egy energetikai szakember által méretezett, alaposan megtervezet napelemes rendszer képes fedezni az elektromos fűtés áramigényét.
A napelemrendszerrel kapcsolatos kérdések és válaszok közül csak a legfontosabbakat tudtuk itt kiemelni, de az mindenképpen elmondható, hogy aki napelem rendszer telepít, egyszerre csökkentheti a rezsiköltéséget és járulhat hozzá a légkör védelméhez, ezzel pedig az üvegházhatás csökkentéséhez.
A korszerű elektromos radiátorok (fűtőpanelek) kevesebb áramot fogyasztanak
Mára a fali fűtőpanel, vagy köznapi nevén elektromos radiátor az a készülék amivel az elektromos fűtés tálán a legegyszerűbben valósítható meg és amellyel az elektromos áram felhasználás is igen alacsony szinten tartható. Hogy lehet ez, ha az elektromos fűtés hatásfoka mindig közel 100%? Ez úgy lehetséges, hogy a korszerű elektromos radiátor működésésnek lelke a fejlett szabályzó elektronika, melynek fő funkciója, a felesleges fűtés elkerülése, magas szintű komfortérzet biztosítása mellett. Az ilyen elektromos radiátor teljesen elektronikus szabályozású és olyan többlet funkciókkal is rendelkezik mint a heti időzítés, vagy a jelenlét érzékelés.
Egy korszerű, az Európai Unió előírásainak megfelelő ErP ready elektromos radiátor üzemeltetésével igen jelentős (Akár 35%!) energiamegtakarítás is elérhető, egy egyszerű villanyradiátorhoz képest.